Foto: pixabay
DUBROVNIK - U blizini aerodroma u Dubrovniku tokom završnog prilaza za slijetanje, 13. aprila, zabilježeno je opasno približavanje drona putničkom avionu na približnoj visini od 200 metara čime je korisnik drona svojim neodgovornim ponašanjem ugrozio živote posade i putnika, avion, te živote i imovinu ljudi na zemlji.
Saopštila je to Hrvatska agencija za civino zrakoplovstvo, koja dodaje da je posada aviona svoje opažanje proslijedila Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe koja je o tome obavijestila nadležna policijska tijela zadužena za sprovođenje istrage.
U saopštenju se dodaje da je aerodrom u Dubrovniku zbog spomenutog incidenta bio zatvoren neko vrijeme usljed čega su dva aviona planirana za slijetanje bila preusmjerena na splitski aerodrom.
Kako ističu, osim ugrožavanja bezbjednosti, života i imovine, neodgovorni korisnik odnosno udaljeni pilot drona je svojim ponašanjem prouzrokovao značajnu štetu i vezdušnim prevoznicima i putnicima.
"Naime, svako preusmjeravanje letova na aerodrome različite od planiranih odredišta prevoznicima uzrokuje dodatne troškove povezane sa dodatnim vremenom letenja aviona, zbrinjavanjem putnika (prevoz do konačnog odredišta, i/ili hotelski smještaj) kompenzacijom za kašnjenja itd", navela je Hrvatska agencija za civino zrakoplovstvo.
Ovakvi poremećaji, kako je obrazloženo, mogu imati kumulativni učinak na cjelokupnu planiranu operaciju uključenih prevoznika, pa se direktna šteta kreće od 15.000 do 190.000 evra po preusmjerenom letu.
Indirektna šteta koja je ovakvim događajem nanesena putnicima u vidu propuštenih obaveza privatne i poslovne prirode često se, kako je istaknuto, ne može izraziti novcem.
"Letenje dronova u blizini aerodroma i kontroliranom zračnom prostoru je dozvoljeno u slučajevima kada to odobri nadležna kontrola zračnog prometa. Ako se izvodi neovlašteno i protupravno, može biti izrazito opasno za sigurnost zrakoplova, posade, putnika te osoba i imovine na tlu. Takve aktivnosti su kažnjive i povlače sa sobom prekršajnu i kaznenu odgovornost", naglašeno je u saopštenju.
Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo sa ostalim institucijama, prije svega Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe i Upravom policije, svakodnevno sprovodi postupke otkrivanja neovlaštenih i protivzakonitih operacija dronova, te se prema operatorima i udaljenim pilotima koji ugrožavaju bezbjednost saobraćaja primjenjuje politika nulte tolerancije, a kazne za takve prekršaje se, kako je naglašeno, penju do 20.000 evra.