Foto: Pixabay

Ujedinjene nacije pokušavaju da posreduju u dogovoru sa Rusijom kako bi se Ukrajini omogućilo da ponovo pokrene izvoz žitarica preko Crnog mora, dok zvaničnici i zakonodavci iz administracije američkog predsjednika Džozefa Bajdena su veoma skeptični da Rusija radi u dobroj namjeri.

Njihov primarni razlog za pesimizam su nedavni komentari ruskog predsjednika Vladimira Putina i ruskih zvaničnika koji sugerišu da će ublažiti blokadu ukrajinskih luka ako, u zamjenu, Zapad ukine svoje ekonomske sankcije Moskvi.
 
Jedan američki zvaničnik opisao je prijedlog Moskve kao “diplomatiju iznuđivanja” i rekao da SAD neće pristati na sporazum koji bi ukinuo bilo kakav ekonomski pritisak na Kremlj.
 
Svaki dogovor kojim bi se dozvolilo Ukrajini da izvozi žito, uoči žetve ljetnje pšenice, bio bi veliki napredak, a američki zvaničnici i globalna preduzeća pomno prate pregovore Rusije sa UN, kao i odvojene pregovore sa Turskom, o omogućavanju bezbjednog prolaza ukrajinskog žita na svjetska tržišta.
 
Blokada ukrajinskih luka preokrenula je globalne trgovinske rute, a prijeti da će finansijski ugušiti Ukrajinu i produbiti krizu gladi širom svijeta, ocjenjuje Politiko.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš pokušava da postigne dogovor koji bi obezbedio da ukrajinski i ruski tovari hrane i đubriva bezbedno dospiju na strana tržišta, prenosi Blic.
 
– Teško je posmatrati ruske ponude u dobroj namjeri s obzirom na to kako oni aktivno i namjerno uništavaju prehrambene proizvode u Ukrajini i pogoršavaju globalnu nesigurnost hrane – rekao je američki zvaničnik, govoreći o kontinuiranom napadima ruskih snaga na ukrajinske poljoprivredne objekte i polja.
 
Američki zakonodavci su, međutim, tražili da administracija predsednika Bajdena pomogne Ukrajini da ponovo otvori svoju crnomorsku luku Odesu, navodi Politiko.
 
Bajdenova administracija za sada je isključila slanje vojnih brodova u region, a načelnik Združenog generalštaba američkih oružanih snaga Mark Mili rekao je novinarima prošle nedjelje da bi deminiranje ukrajinskih luka i upravljanje ruskom pomorskom blokadom “bila vojna operacija visokog rizika koja bi zahtevala značajan nivo napora”.
 
Umjesto toga, administracija planira da nastavi da šalje oružje kako bi pomogla Ukrajini da se bori protiv ruskih snaga koje napadaju Odesu i istočne regione zemlje, istovremeno se zalažući za otvaranje više kopnenih puteva za transport žitarica.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )