UŽIVO /VIDEO/ BiH na ruskoj mapi; Čečeni zauzeli; Bloomberg: Zapad savjetuje Kijevu da preda Bahmut; Neue Zurcher Zeitung:Šef CIA nudi 20% Ukrajine;
Izvor: Cafe.ba
×
0
Podijeli
Foto: Telegram
345. dan rata u Ukrajini je počeo!
11:55
Savjetnik šefa administracije ukrajinskog predsjednika Mihail Podoljak nije u intervjuu za list „20 minuta“ naveo tačne gubitke Kijeva u borbama oko Artemovska (Bahmut), ali je naglasio da će Ukrajina „platiti najvišu cenu“ kako bi zadržala grad.
„Kada je riječ o ljudskim žrtvama ne mogu da vam odgovorim. O tome možemo da govorimo kada se završi rat“, rekao je Podoljak i dodao da će Ukrajina „platiti najvišu cijenu“ kako bi zadržali Artemovsk ali da ne mogu da ga ostave.
09:36
Na Krimu je nacionalizovana imovina ukrajinskih oligarha Rinata Ahmetova, Igora Kolomojskog i drugih, saopštio je predsjednik krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov. U pitanju je ukupno 500 objekata – različita preduzeća, banke, turistička i sportska infrastruktura.
Pored toga nacionalizovani su aktivi ukrajinskih političara i biznismena Arsenija Jacenjuka i drugih.
Konstantinov je naglasio da su nacionalizovani i aktivi fudbalskog kluba „Dinamo“.
„Poslije procedure privatizacije sva nacionalizovana preduzeća će raditi u skladu sa ruskim zakonom i njihov profit će se upućivati kao podrška učesnicima specijalne operacije“, naveo je Konstantinov.
09:23
Specijalna jedinica „Ahmat“ zauzela je strateški važno uporište u DNR, kod sela Vesjolo, saopštio je čečenski lider Ramzan Kadirov.
09:20
Ruska artiljerija uništila je kod Hersona ukrajinsku samohodnu haubicu „akacija“ sa posadom, rekao je za Sputnjik izvor upoznat sa situacijom.
Tri ukrajinska vojnika su poginula, jedan je ranjen.
„Akacija“ je samohodna haubica kalibra 152 milimetra.
Ova haubica je proizvedena u vrijeme SSSR. Modifikacije ove haubice u sastavu naoružanja svojih oružanih snaga imaju Rusija, Belorusija, Kazahstan, Ukrajina, Sirija.
08:42
Zapadna Evropa pada u recesiju i, „izgubivši naviku za preživljavanjem, ide ka dnu“, izjavila je portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova.
Ona je ovim riječima prokomentarisala izjavu ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog da se, navodno, tempo evropskih sankcija Rusiji usporio, a Moskva počela brže da se prilagođava sankcijama.
„Zapadna Evropa, koja je odavno izgubila naviku za preživljavanjem, pada u recesiju i ide ka dnu sa Ukrajinom, vezanom za nju“, napisala je ona na njenom telegram kanalu.
Prema njenim riječima, sredinom 20. veka, Zapadnu Evropu je od nje same spasio sovjetski narod, a sada bi trebalo dva puta razmisliti.
08:30
Tokom noći ukrajinske snage gađale su pet gradova na levoj obali Dnjepra. Na udaru ukrajinske artiljerije bili su Nova Kahovka, Aljoška, Gornostajevka, Kairi i Ljubimovka. Ispaljeno je 40 projektila.
07:31
Kijevski režim sprovodi represije nad žiteljima Snigirjovke koji su primili humanitarnu pomoć od Rusije i njihove kuće obeležavaju posebnim znacima, rekao je za Sputnjik šef ruske administracije Snigirjovskog regiona Jurij Barbašov.
07:25
Presudan korak u oslobađanju Artemovska /Bahmuta/ biće potpuna blokada saobraćajnici iz mesta Časov Jar jer će tada ukrajinska vojska izgubiti i poslednji kanal za snabdijevanje snaga u gradu, rekao je savjetnik vršioca dužnosti šefa DNR Igor Kimakovski.
On je rekao da se put sada nalazi pod stalnom vatrom ruskih jedinica.
„Čim put bude presječen, Artemovsk i ukrajinske snage u njemu će biti opkoljene. To će biti presudan ali ne i završni korak u oslobađanju grada: neprijatelj će biti onemogućen da manevriše rezervnim snagama i da doprema municiju. To će jedino moći da radi kolskim putevima duž ivica šume“, objasnio je Kimakovski.
On je dodao da je ukrajinska vojska od juče počela ubrzano da dovlači rezervne snage.
Za sada nema nagoveštaja povlačenja ukrajinskih snaga iz grada, rekao je Kimakovski i dodao da se, prema obavještajnim podacima, u Kijevu vodi žustra debata: povući snage iz grada ili ne.
Kako je naglasio, ruske snage kontrolišu sve prilaze Artemovsku.
07:18
Ruska vojska je opkolila polovinu Ugljedara a oslobađanje grada odvija se po modelu Artemovska, rekao je za Sputnjik savjetnik vršioca dužnosti šefa DNR Igor Kimakovski.
„Postepeno se steže obruč oko grada. Grad je već do pola opkoljen iz pravca istoka i jugo-istoka. Zauzimanje grada se odvija po istoj šemi kao u i u slučaju Artemovska“, rekao je on.
Ukrajinske snage, dodao je, sa sve većim poteškoćama dovlače pojačanja i municiju pošto su ruske jedinice uspostavile kontrolu nad saobraćajnicom koja ide iz Krasnoarmejska u Ugljedar.
07:04
U Energodaru je odjeknula eksplozija, a kako je na svom telegram kanalu naveo član glavnog savjeta administracije Zaporoške oblasti Vladimir Rogov radi se o terorističkom napadu u kojem je poginula jedna osoba.
Eksplozija je bila toliko jaka da su izbijena stakla na prozorima okolnih zgrada sve do devetog sprata.
Prema prvim informacijama, poginuo je pripadnik policije.
00:15
Tokom noći se nastavljaju primati izvještaji o povlačenju ukrajinskih snaga iz Belogorovke (u pravcu Severskog)
Ovi izvještaji za sada ostaju nepotvrđeni
00:05
Šef CIA-e Berns došao je u Kijev sa prijedlogom da Rusiji da 20 odsto teritorije u zamjenu za prekid neprijateljstava, piše Neue Zurcher Zeitung
Izvori u njemačkoj vladi rekli su da je Berns dao istu ponudu u januaru i Moskvi, ali su je obje strane odbile – i u vezi s tim, Bajden je navodno odlučio da popusti Šolcu i odobrio isporuku tenkova Abrams Ukrajini – nakon čega je SRJ već odobrio isporuku Leoparda 2 Ukrajini .
00:00
U toku je generalna proba lova na „Leoparda“ i „Abramsa“. hvali se Kadirob
⠀
Borci Specijalnih snaga „AHMAT“ zajedno sa vojnicima 2. brigade 2. armijskog korpusa uništili su u rejonu naselja Veseloe (Severski reon u DNR) MT-LB inostrane proizvodnje, rekao je Ramzan Kadirov.
NATO tehnologija lijepo gori. Proba je protekla bez problema.
23:42
Ukrajinski TG-kanal "Resident" piše: Povlače se!
"Naš izvor u OP je rekao da su Oružane snage Ukrajine počele da povlače trupe iz Bahmuta, zbog prijetnje taktičkog opkoljavanja, u gradu su ostale samo napredne jedinice bez rezerve. Generalštab razumije da je lijepo vrijeme a u nedjelju će početi kiša i povlačenje trupa preko polja biće otežano, kako bi se izbjeglo opkoljavanje cijele grupe, Zalužni je naredio fazno povlačenje opreme i rezervi.
23:30
Die Velt: Pobjeda Ukrajine postaje sve manje vjerovatna.
Njemačko izdanje piše da su Oružane snage Ukrajine na izmaku ljudskih i materijalnih resursa, dok se Rusija bolje prilagođava i ima ogromne količine naoružanja i municije.
S tim u vezi, publikacija je skeptična prema cilju koji je Kijev proglasio da „vrati teritorije“.
Štaviše, po mišljenju Nijemaca, SAD i evropske zemlje se mnogo više plaše širenja neprijateljstava na sopstvenu teritoriju nego pobjede Moskve u Ukrajini, a jedina svrha vojnog snabdijevanja je sprečavanje „trenutne predaje Kijeva“.
23:21
Putin jasan
Očuvanje zemlje i stvaranje uslova za njen razvoj su glavni prioritet, izjavio je danas ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku sa članovima patriotskih i omladinskih organizacija, preneo je TASS.
22:26
Zapadne zemlje savjetuju Kijevu da odugovlači, akumulira snage i sačeka dolazak obećanih tenkova "leopard" kako bi na proljeće krenuo u ofanzivu, piše "Blumberg", pozivajući se na predstavnike vlasti SAD i EU. Predlažu mu i da žrtvuje Artemovsk (Bahmut).
Kako se navodi, prema ocjenama zvaničnika, ukrajinske snage će vjerovatno moći, nakon što se povuku na Zapad, formirati novu liniju odbrane i sprečiti dalje napredovanje na Kramatorsk i Slavjansk.
Trenutno oružje koje je već prebačeno u Ukrajinu nije dovoljno za veliku ofanzivu. Međutim, nakon isporuke novih oklopnih vozila, Kijev može pokušati da izvrši kontranapad na jugu kako bi presjekao kopneni put za Krim.
Istovremeno, izvori agencije napominju da čak i takva ofanziva neće značiti postizanje svih ciljeva koje je proglasio Kijev i da sukob se može otegnuti najmanje do 2024. godine.
22:18
Ubijeni Rusi
Dvojica Rusa poginula su u napadu improvizovanom eksplozivnom napravom koji su navodno izveli ukrajinski partizani. Oni su se vozili od Sevastopolja do Simferopolja na Krimu kada se napad dogodio, navodi Centar nacionalnog otpora.
Oni tvrde da su napad izveli pripadnici ukrajinsko-tatarskog pokreta otpora Ateš, gerilske grupe koja deluje na Krimu.
21:05
Juriš na Ukrajince
Pres služba Jevgenija Prigožina objavila je oslobađanje još jednog naselja - sela Nikolajevke sjeverno od Soledara.
Oslobađanje Nikolajevke i Saka i Vancetija omogućava nam da krenemo u juriš na sledeću liniju odbrane Oružanih snaga Ukrajine – Fedorovka – Razdolovka, gde se nalaze snage 10. gardijske vazdušno-desantne brigade Ukrajine.
20:03
Vojnici Vagnerove grupe upali su u selo Nikolajevka, u Bahmutskom okrugu u Donjeckoj oblasti.
Naselje se nalazi 5 kilometara sjeverno od Soledara i 10 kilometara južno od Severska, još jednog važnog grada pod kontrolom Ukrajine. Upravo u njegovom pravcu sada napreduje dio korpusa pod komandom Vagnera, koji nije ograničen samo na opkoljavanje Bahmuta.
19:41
Italija odlučila: Nećemo slati tenkove Kijevu
Italija neće isporučivati Ukrajini tenkove, izjavio je ministar inostranih poslova Italije Antonio Tajani.
"Ukrajini smo uvek slali odbrambeno oružje, a ne ofanzivno. Nismo slali i nećemo slati tenkove", rekao je on u intervjuu televiziji "Rai".
19:40
Mapa zemalja koje vojno pomažu Ukrajinu, BiH među neutralnim zemljama