Foto: Telegram

181. dan rata u Ukrajini! Rat uživo pratite na cafe.ba

08:50

U Rigi počela demontaža spomenika Sovjetskim vojnicima!


08:46

Ukrajinski vojnici snimili svoje parkirano vozilo nakon artiljerijskog napada ruskih snaga!



08:40


U Harkovu jak požar u fabrici instrumenata Ševčenka u centru grada. Požar je izbio oko 5 sati ujutro i, prema ukrajinskim izvorima, nije u vezi sa radom Oružanih snaga RF na pozicijama Oružanih snaga Ukrajine.
 
Istovremeno, na samom početku SVO, ruske Vazdušno-kosmičke snage su izvršile udare po objektima ukrajinske vojske na teritoriji preduzeća.


08:35

Savjetnik Zelenskog traži još sistema HIMARS-a

Cijena postizanja pariteta vatre i uništenja logistike ruske vojske je "manja od jahte ruskog oligarha", rekao je viši savjetnik ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog. Mihail Podoljak je sugerisao da bi bilo potrebno 50 sistema dugog dometa HIMARS koje su isporučile SAD, po cijeni od oko 200 miliona dolara, da bi se "potpuno promijenio tok rata".


07:56

Prvi dokument o garancijama bezbjednosti za Ukrajinu krajem avgusta

Prvi dokument o međunarodnim bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu mogao bi da se pojavi 29. ili 30. avgusta, saopštio je šef kabineta ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak.
 
On je, posle sastanka sa savjetnicima predsednika Estonije, Letonije, Litvanije, Poljske, Rumunije i Mađarske, rekao da su za Ukrajinu garancije bezbjednosti veoma važno pitanje i da je rad na tom dokumentu u toku, prenosi Unian.
 
Dodao je da je upoznat sa tekstom i da će to biti veoma jak dokument.
 
Tokom pregovora Rusije i Ukrajine 29. marta u Istanbulu, ukrajinska strana je predložila da bude potpisan međunarodni ugovor o novom sistemu garancija bezbjednosti za tu zemlju.

07:51

Upozorenje iz Amerike: Rusija planira...

Sjedinjene Američke Države imaju obavještajne podatke da Rusija uskoro planira nove napade na ukrajinsku civilnu infrastrukturu i vladine objekte, rekao je za Rojters neimenovani zvaničnik američke administracije.
 
"Imamo informacije da Rusija pojačava pripreme i da će u narednim danima pokrenuti napade na ukrajinsku civilnu infrastrukturu i vladine objekte. S obzirom na ruske rezultate u Ukrajini, zabrinuti smo zbog kontinuirane prijetnje koju ruski udari predstavljaju za civile i civilnu infrastrukturu", rekao je zvaničnik.
 
Napomenuo je i da je njegova izjava zasnovana na ocjeni nižih nivoa američkih obavještajnih službi, navodi britanska agencija.

07:30

Gradonačelnik: Ponovo granatiran Harkov

Igor Terehov, gradonačelnik Harkova saopštio je da su ruske snage ponovo granatirale Harkov.
 
Pogođena je privatna kuća, naveo je Terehov na svom Telegram kanalu.
 
Ukrinform, pozivajući se na ukrajinski javni servis Suspilne, javlja da su u Harkovu odjeknule tri eksplozije.
 
Za sada nema informacije o žrtvama.



07:00

Rusija traži hitan sastanak SB UN zbog Zaporožja

Rusija je tražila da Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija danas održi hitan sastanak o situaciji u vezi s nuklearnom elektranom Zaporožje, izjavio je prvi zamjenik predstavnika Rusije pri UN Dmitrij Poljanski.
 
"U vezi sa tekućim ukrajinskim provokacijama protiv Zaporoške nuklearne elektrane, zatražili smo hitan sastanak Saveta bezbednosti UN po tački dnevnog reda pretnje međunarodnom miru i bezbednosti. Zamolili smo generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da govori na njemu", napisao je na Telegramu Poljanski, prenijela je agencija RIA Novosti.
 
Nuklearna elektrana Zaporožje, najveća evropska nuklearka, od marta je pod kontrolom ruskih snaga, nalazi se i dalje blizu linija fronta, a poslednjih nedjelja je bila izložena ponovljenom granatiranju, što je izazvalo strah od nuklearne katastrofe. Ukrajina i Rusija medjusobno se optužuju za granatiranje nuklearke.

00:20

Vojska Oružanih snaga Ukrajine  komentariše let ruskog lovca iznad njihovih rovova


 

00:11

Avdijevka



00:05

Snage za specijalne operacije Ukrajine pokazale su kako su digle u vazduh most u Svjatogorsku, osudivši na smrt opkoljene vojnike Oružanih snaga Ukrajine
 
Ranije je saopšteno da su na taj način ukrajinski odredi spriječili povlačenje Oružanih snaga Ukrajine iz Svjatogorska. Mnogi vojnici morali su da plivaju na sigurno, neki su se udavili.

2⃣Drugi snimak je ruski, isti trenutak je snimio dron ruske vojske.


00:00


BRIFING Yurij

Izgleda da Ukrajina počinje da premješta trupe u okviru većeg harkovskog teatra prema Zoločevu, pokazujući da su njihove rezerve tamo ograničene, kao i da shvataju ozbiljnost prijetnje koja se nadvila nad Harkovom nakon proboja prve linije odbrane Zoločevskog utvrđenog područja od strane napredujućih ruskih trupa. Generalno, operativna pauza na drugom mjestu.

Detalji o Solidaru, Bakhmutu, Barvenkovu, Mariinki.

Jurij, pozivajući se na ukrajinske izvore, kaže da je Zelenski naredio Zalužnom da pripremi ozbiljnu kontraofanzivu koja će se održati u roku od nekoliko mjeseci. Navodno, ukoliko do takve ofanzive ne dođe, zapadni sponzori mogu izgubiti vjeru u sposobnost Ukrajine da se odupru i obustave vojnu i finansijsku pomoć.
Stanje frontova: 22. avgust, 19:00 CEST


22. AVG 23:55

Mizincev: Iz Ukrajine danas evakuisano više od 18.000 ljudi

U poslednja 24 sata više od 18.000 ljudi, uključujući i 3.054 djece, evakuisano je u Rusiju iz opasnih regiona u Ukrajini i iz Luganske i Donjecke Narodne Republike, izjavio je danas Mihail Mizincev, načelnik ruskog Centra za upravljanje nacionalnom odbranom.
 
"Uprkos poteškoćama i preprekama koje je stvorio kijevski režim,tokom dana je iz opasnih zona u raznim ukrajinskim regionima i iz Luganske i Donjecke Narodne Republike evakuisano u Rusiju čak 18.573 ljudi, među kojima i 3.054 dece i to bez učešća ukrajinske strane", rekao je on i podsjetio da je od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini evakuisano 3.573.411 ljudi, uključujući 570.601 dijete, prenio je TAS S.
 
Prema tvrdnjama Mizinceva, koji je i na čelu zajedničkog Koordinacionog štaba za humanitarni odgovor u Ukrajini, veliki broj zahtjeva za evakuaciju dobijen je od ljudi u Ukrajini koji žele da dođu u Rusiju, Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku ili na neke teritorije u Ukrajini koje su pod kontrolom Rusije.

22. AVG 23:17

Ko kontroliše Zelenskog?

Lideri Sjedinjenih Država, Njemačke i Francuske odlučuju koji politički kurs treba da zauzme ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, piše kolumnista Kristof Šlic u članku za njemačko izdanje Die Velt .
 
"Jedno je jasno: uprkos svim javnim izjavama o pravu Kijeva na samoopredeljenje, američki predsjednik Džo Bajden, njemački kancelar Olaf Šolc i francuski predsjednik Emanuel Makron odlučuju šta će Zelenski uraditi, jer bez finansijske i vojne pomoći Zapada, Ukrajina bi bila potpuno bespomoćna", primjetio je novinar.
 
Autor je naglasio da Zapad nema jedinstvenu strategiju za ukrajinski sukob: dok Vašington teži daljim isporukama oružja, Berlin i Pariz će vjerovatno gurnuti Kijev u pregovore sa Moskvom.

22. AVG 21:40

Kanada i Njemačka nastavljaju podršku Kijevu

Vlasti Kanade i Njemačke nastaviće da pružaju Ukrajini sveobuhvatnu podršku dokle god bude potrebno.
 
Ovo je u ponedjeljak saopštio kanadski premijer DŽastin Trudo na zajedničkoj konferenciji za novinare sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom u Montrealu.


22. AVG 19:39

Britanci objavili novu mapu ratnih dešavanja


Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )