Foto: Telegram

Rat u Ukrajini ušao je u 417 dan.


20:00

💥 Snažne eksplozije čuju se u dijelovima regiona Zaporožja koji su pod kontrolom Kijeva, javljaju ukrajinski mediji. 
 
Prethodno je u toj oblasti proglašena uzbuna za vazdušnu opasnost.

19:47

Neprijatno otkriće Vašington posta: ne samo da sve zapadne kompanije nisu napustile Rusiju, već su uspjele i da prigrabe dio firmi koje su bježale
 
Od 3141 inostrane kompanije, samo 211 kompanija je napustilo rusko tržište. Ostali su lukavi. Na primjer, PepsiCo je najavio da će proizvoditi samo osnovne proizvode i prodavati čips. Unilever pod istim izgovorom - Magnum sladoled.

Ikea je zatvorena, ali njeni Mega tržni centri su otvoreni. Coca-Cola HBC je „nestala“, ali i dalje ima 10 fabrika koje proizvode Good Colu, Rich, Mi Famili, itd.
 
List navodi činjenicu da su mjere koje je preduzela vlada „omogućile Rusima da zadrže isti nivo udobnosti i isti kvalitet života“. A otišla preduzeća broje ogromne gubitke.

19:42

Vagnerovci zauzeli

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su plaćenici ruske grupe Vagner zauzeli još dva područja Bahmuta.
 
"Vagnerove jurišne jedinice su uspješno napredovale, zauzevši dva okruga na sjevernoj i južnoj ivici Bahmuta“, tvrdi ministarstvo. Ukrajina još nije komentarisala ovo.
 
Čini se da je Institut za proučavanje rata juče u svom izvještaju potkrijepio tvrdnje Rusije. „Geolocirane slike su pokazale da su snage Vagner grupe ostvarile marginalne uspjehe u sjeverozapadnom Bahmutu i ​​napredovale u jugozapadnom Bahmutu“, saopštila je istraživačka grupa.

19:00

Vladimir Putin je imao radni sastanak sa kineskim ministrom odbrane Li Šangfuom.

U razgovorima je učestvovao i načelnik ruskog vojnog resora Sergej Šojgu.




18:51 

Broj ljudi povrijeđenih tokom granatiranja centra Donjecka od strane ukrajinskih snaga u uskršnjoj noći porastao je na sedam, saopštilo je predstavništvo Donjecke Narodne Republike u Zajedničkom centru za kontrolu i koordinaciju pitanja u vezi sa ratnim zločinima Ukrajine.


18:48 

Evropska komisija proučava odluke Poljske i Mađarske da obustave uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Ukrajine i zatražila je od ovih zemalja dodatne informacije, saopštila je novinarima pres služba EK.

„Trgovinska politika je isključiva nadležnost EU, tako da su jednostrana dejstva neprihvatljiva“, navodi se u saopštenju EK.

U Briselu su napomenuli da očekuju dodatne informacije od Poljske i Mađarske kako bi „mogli da procijene mjere“.

Prema planu Evropske komisije, koja je nadležna za jedinstveno tržište EU, poljoprivredni proizvodi trebalo je da idu u treće zemlje kako bi se prevazišla prehrambena kriza u zemljama u razvoju. Istovremeno, ukrajinski proizvodi trebalo je da idu tranzitom preko Poljske. Međutim, značajan dio isporuka se na kraju pojavio na poljskom tržištu, a takođe i u drugim evropskim zemljama, što je dovelo do naglog pada cijena i nezadovoljstva lokalnih poljoprivrednika.

Poljska i Mađarska su u subotu, zbog protesta lokalnih poljoprivrednika, najavile da obustavljaju uvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda koji ulaze na evropsko tržište bez carina.

18:31

Lavrov u posjeti zemljama Latinske Amerike

Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov boraviće od sutra do 21. aprila u posjeti zemljama Latinske Amerike, tokom koje će obići Brazil, Venecuelu, Nikaragvu i Kubu, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
 
U saopštenju se navodi da će Lavrov imati prijeme kod najvišeg rukovodstva ovih država i pregovore sa ministrima spoljnih poslova, prenose RIA novosti.

18:00

Kupjansk



17:40 

Nakon Mađarske i Poljske i Bugarska razmatra mogućnost da privremeno zabrani uvoz ukrajinskog žita. Odluka se donosi zbog protesta lokalnih poljoprivrednika.

„Neophodno je zaštititi bugarske interese, posebno kada dvije države reaguju na ovaj način. Ako ne odreagujemo na isti način, onda količina (ukrajinskog žita) na teritoriji Bugarske može postati još veća“, izjavio je bugarski ministar poljoprivrede Javor Gečev, prenosi Bugarska telegrafska agencija.

17:00

Snimci iz Bahmuta






16:30

Raspeće spasilo borca!

Ljekari na prvoj liniji  su upravo poslali fotografiju. Danas, na Uskrs, borac je bio ranjen u grudi, što je moglo biti kobno za njega. Ali naprsni krst ga je spasao, Gospod je uklonio fragment svojim raspećem. Ljekari su mogli samo da previju borca da zaustave krvarenje.

16:16 

Grupa francuskih novinara stigla je u Guljajpolje u Zaporoškoj oblasti da pripremi provokacionu priču o navodnim napadima grupe „Istok“ Oružanih snaga Rusije na civilnu infrastrukturu, izjavio je načelnik pres centra grupe Aleksandar Gordejev.

„Prema podacima radio-obavještajnih službi, u rejon naselja Guljajpolje stigla je grupa francuskih novinara kako bi, najvjerovatnije pripremila provokacione video-snimke o napadima grupe ‘Istok’ na civilnu infrastrukturu i područja u kojima žive civili“, saopštio je Gordejev na Telegramu Ministarstva odbrane Rusije.

17:29

"Imamo gubitke, jer ratujemo"

Ministar odbrane Ukrajine Oleksij Reznikov rekao je danas da su gubici na ukrajinskoj strani tokom rata sa Rusijom manji nego broj žrtava u zemljotresu koji je pogodio Tursku početkom februara i odnio više od 50.000 života u toj zemlji.
 
"Naravno, imamo gubitke, jer ratujemo. Ali su manji nego ruski gubici. Ne mogu da dam tačnu brojku, ali mogu da vas uvjerim da je totalan broj manji nego broj poginulih u razornom zemljotresu u Turskoj", rekao je Reznikov za španski "Razon", prenijela je "Ukrajinska pravda".(Možda je mislio samo na Bahmut)


14:00

☪️☦️ Ramzan Kadirov čestitao Vaskrs pravoslavnim vjernicima
 
Lider Čečenije je izjavio da njegov narod poštuje građane svih vjeroispovesti i da svako ima pravo da ispovjeda svoju vjeru. 
 
💬„Preduzete mjere u našoj republici pomažu da predstavnici naroda različitih vjeroispovesti žive u miru i prosperitetu. Svi smo ujedinjeni vjerom u Boga. Poštujemo tradiciju i običaje", rekao je Kadirov.


13:51 

Najnovije informacije iz brifinga Ministarstva odbrane Rusije:

- Jedinice Vazdušno-desantnih snaga Rusije suzbile su akcije neprijateljskih jurišnih odreda u rejonu Artjomovska;

- Jurišni odredi grupe „Vagner “ su oslobodili dva kvarta u sjeverozapadnom i jugoistočnom dijelu Artjomovska;

- Ukrajinska vojska je za 24 sata izgubila 145 vojnika u pravcu Donjecka;

- Ruska vojska je uništila komandni punkt 125. i 102. brigade teritorijalne odbrane u Donjeckoj Narodnoj Republici i Zaporoškoj oblasti;

- Ruska vojska je u Donjeckoj Narodnoj Republici uništila tri skladišta sa municijom ukrajinske vojske;

- Jedinice ruske vojske su presjekle akcije tri diverzione grupe u pravcu Kupjanska;

- Ukrajinska vojska je u pravcu Krasnog Limana za 24 sata izgubila 80 vojnika;

- Ruska vojska je uništila jedinicu 77. aeromobilne brigade ukrajinske vojske koja je pokušala da izvede kontanapad u pravcu Maloiljnikovke u Donjeckoj Narodnoj Republici;

- U pravcu Južnog Donjecka i Zaporožja je ruska vojska uništila više od 45 ukrajinskih vojnika, kao i radar američke proizvodnje AN/TPQ-37.


13:44

Pripadnici specijalnih snaga "Ahmat" pet dana su odbijali napade Oružanih snaga Ukrajine, nalazeći se u okruženju u oblasti Belogorovke, Luganska Narodna Republika, napisao je na telegram kanalu čečenski lider Ramzan Kadirov.

„Nedavno sam bio veoma zabrinut za sudbinu nekoliko vojnika specijalnih jedinica Ahmat koji su bili opkoljeni u istoj zgradi u području Belogorovke. Pet dana su se borili sa neprijateljem, odbijajući jedan napad za drugim, ubivši mnogo neprijatelja“, napisao je političar.

Primjerom je nazvao postupke ruskih vojnika, ističući da su vješto koristili municiju, eliminisali protivnike i nisu gubili povoljan položaj, „razmišljajući o svakom napadu i koraku“.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )