Foto: Nezavisne
Teška vremena dolaze s vrijednim lekcijama, a 2020. godina je došla s više njih. Pošast kakva je pandemija korona virusa svijet vjerovanto neće nikada zaboraviti, ali bi, s druge strane, bilo dobro da upamtite kako smo zbog nje neke navike promijenili nabolje i da ih zadržimo i u novoj nadamo se boljoj 2021.
Mnogo je toga što nas je 2020. naučila o nama samima, našim odnosima, našim strastima i vrijednostima. Dok smo donosili novogodišnje odluke za 2019. imali smo nadu u ne samo novu godinu, već i novu deceniju. Više uspomena, više avantura, više putovanja! 2020. je ipak imala drukčije planove. No, teška vremena donose i vrijedne lekcije, lični rast i mogućnosti učenja.
Ne gubite život čekajući pravo vrijeme. Pravo vrijeme za promjenu posla, kupovinu kuće, započinjanje novog hobija ili planiranje putovanja s prijateljima nikada neće doći samo s mislima. Iskoristite sve što vam život pruža umjesto da čekate da život prođe.
Premda je svima zabranjeno mnogo toga, s obzirom na pandemiju i nemogućnost putovanja pronađite radost u malim stvarima. U načinu na koji cvijeće cvjeta u proljeće. U ukusu prve jutarnje kafe, u šetnji i razgovoru s bližnjima. O tim stvarima nismo previše razmišljali ranije, a trebalo je.
Nevjerovatno je to koliko teška vremena pokazuju istinu o životu i o ljudima oko nas. Je li se bilo koja vaša ljubavna ili platonska veza rasplamsala ili prekinula tokom 2020. godine? Možda su video-pozivi bili prilika za ponovnu vezu s prijateljima s drugog kraja svijeta ili ste možda shvatili da ljudi s kojima ste proveli najviše vremena nisu poželjan dodatak vašem životu. Svi su u ovoj godini izgubili.
Neki su izgubili svoje najmilije, neki nisu uspjeli biti uz svoje bližnje, nekima je posao krenuo jako loše, neki su se jednostavno izgubili u cijeloj ovoj situaciji. I to treba reći. Treba reći da je svima teško, svima teško pada ovaj osjećaj neizvjesnosti i bespomoćnosti.
2020. godina je pokazala koliko vremena možete imati. Zatvaranje između vlastita četiri zida sedmicama ili mjesecima zahtijevalo je kreativnost i ponovno uspostavljanje nekih starih hobija kako bismo se zabavljali. Ubrzani je život na trenutak izblijedio, a mi smo dobili priliku da se bolje upoznamo i uživamo u tišini koja nam se rijetko pruža u modernom životu.
Najveća noćna mora za roditelje, prije korone, bio je onaj momenat kada provjere šta je njihovo dijete gledalo na mobilnom telefonu tog dana. Ali u doba korone, internet je postao spas i mjesto na kojem su svi zajedno pronašli pregršt korisnih sadržaja i sajtova, koji su besplatno ponudili svoje radionice, zabavne i sadržaje za edukaciju, programe za najmlađe. I ne samo za njih. Kursevi stranih jezika, rada na računaru, veb-dizajna itd. ponudili su i neke poznate svjetske platforme, pa čak i univerziteti, a i muzeji i pozorišta imaju onlajn razgledanje postavki i gledanje predstava.