Foto: Pexels
Na etrurskim nekropolama Monteroci, istočno od Tarkvinije u Laciju arheolozi su otkrili grobnicu oslikanu živopisnim zidnim freskama.
Freske su otkrivene još 2022. godine, tokom inspekcije grobnica koje su bile opljačkane i oštećene, kada je nadzorna uprava otkrila srušeni zid iza koga se nalazila dobro očuvana grobna komora, ali je Uprava, da bi sprečila dalju pljačku i štetu vijest o otkrivenoj grobnici držala u tajnosti, sve dok grobnica nije propisno obezbijeđena i sačuvana, prenosi portal Heritadž dejli.
Kako se navodi, na freskama su prikazane scene igre i drevnih radionica, za koje arheolozi smatraju da su nastale sredinom petog vijeka prije nove ere.
Na lijevom zidu, navodi se, su slike muškaraca i žena koji plešu oko obučenog svirača flaute, dok je na desnom zidu prikazana metalurška radionica, koja vjerovatno predstavlja mitsku kovačnicu Setlana (etrurski pandan Hefestu).
Na zadnjem zidu prikazana je žena pored dve mlade figure, ali se ostatak slike ne vidi jer je oštećen zbog pljačkaša koji su probili komoru bušenjem zida s druge strane.
Iako je ostalo malo pogrebnih predmeta, iskopavanjima ostataka otkriveni su fragmenti atičke crvenofiguralne keramike.
Nadzornica lokaliteta Margerita Ajhberg rekla je da je nivo slika izvanredan što se vidjelo naročito nakon prve restauracije.
Etrurci su bili jedan od naroda antičke Italije i smatra se da su na Apeninskom poluostrvu stvorili prvu veliku civilizaciju, koja je imala veliki uticaj na Rimljane - naučili su ih alfabetu i brojevima, kao i mnogim elementima u arhitekturi, umjetnosti, religiji i oblačenju, prenosi B92.