Foto: klix.ba
Wizz Air će od septembra u Tuzli bazirati dva svoja aviona, a bit će otvoreno ukupno devet novih linija ka gradovima u Zapadnoj Evropi.
Ovo je za Faktor potvrdio Almir Žilić, ministar trgovine, turizma i saobraćaja Tuzlanskog kantona. Već od 15. juna kreću letovi iz Tuzle za Beč, a putnici će imati letove u oba smjera četiri puta sedmično.
- Nakon Beča u junu, od septembra ćemo imati letove za Hamburg, Pariz, Keln, Malme, Geteborg, Berlin, Brisel i Frankfurt - kaže Žilić iz Demokratske fronte.
Otvaranje novih linija slijedi nakon javnog poziva koji je raspisala Turistička zajednica TK, a na kojem je najviše bodova prikupila niskobudžetna aviokompanija Wizz Air.
"Ovo je potvrda da je model podrške kroz subvencije uspješan. U naredne četiri godine očekujemo milion putnika na Međunarodnom aerodromu Tuzla" - kaže Žilić. Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je program subvencija za aviokompanije, kojim je u ovoj godini predviđeno izdvajenje 1,2 miliona KM iz budžeta u ove svrhe.
Podsjećamo, putnici iz Tuzle avikompanijom Wizz Air trenutno mogu letjeti do aerodroma Basel-Mulhouse-Freiburg koji se nalazi na tromeđi Švicarske, Francuske i Njemačke, kao i u njemačke gradove Memmingen i Dortmund.
Također, turske aviokompanije AJet i Pegasus iz Tuzle lete za Istanbul. Wizz Air je u Tuzli već imao dva bazna aviona, a oni su aerodrom u Tuzli napustili u septembru 2023. godine.