Foto: avaz
Pokušaj pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) da liše slobode predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika tokom njegove posjete Administrativnom centru RS u Lukavici završio je bezuspješno i bez konkretnog ishoda.
Naoružani pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske stali su na ulazu u zgradu i spriječili službenike državne policije da izvrše bilo kakvu radnju. Nakon kratkog zadržavanja, pripadnici SIPA-e su se povukli.
Bio spreman
Dodik, koji je još ranije najavio svoj dolazak u Lukavicu, jučer popodne je prisustvovao sastanku s gradonačelnikom Istočnog Sarajeva i drugim lokalnim zvaničnicima, svega nekoliko stotina metara od sjedišta SIPA-e. Sama činjenica da je bez oklijevanja javno najavio posjetu sugerira da je bio uvjeren u svoju sigurnost. I očito, s razlogom.
Razlog njegove sigurnosti leži, između ostalog, u činjenici da SIPA, uprkos formalnim ovlaštenjima, operativno nije u stanju izvesti akciju takvog nivoa bez angažmana Jedinice za specijalnu podršku. Prema zakonskim odredbama, ova jedinica ima ekskluzivnu nadležnost za izvođenje visokorizičnih operacija, uključujući hapšenja osoba pod zaštitom ili u politički osjetljivim situacijama. No, njenu aktivaciju mora odobriti direktor Agencije – a tu stvari postaju mutne.
- Upotrebu JSP-a odobrava direktor – navodi se u članu 18. Zakona o Agenciji za istrage i zaštitu. Ćulumova ostavka Darko Ćulum, dosadašnji direktor SIPA-e, podnio je ostavku još 18. marta. Ipak, kako njegovo razrješenje nikad nije formalno potvrđeno, niti je imenovan novi direktor, SIPA se faktički nalazi u institucionalnoj paralizi. Ćulum, iako ne dolazi na posao, zvanično još figurira kao direktor, dok se nezvanično govori da obavlja savjetničku funkciju u policiji Republike Srpske.
S obzirom na takav institucionalni vakuum i nemogućnost aktiviranja specijalne jedinice, nije iznenađenje što je "pokušaj hapšenja" završio bez konkretnog epiloga. Neki promatrači stoga sumnjaju da se radilo više o performansu nego o stvarnoj akciji, osmišljenom da zadovolji formu i stvori privid institucionalne reakcije. Ne može mu niko ništa Ovakav rasplet, očekivan ili ne, jasno potvrđuje da trenutno ne postoji operativna volja, a ni pravna mogućnost da se Milorad Dodik, kao ključna figura političke krize u BiH, efektivno privede pravdi. Dok SIPA ostaje obezglavljena, a njene ključne jedinice nedostupne, Dodik mirno nastavlja svoju političku agendu, znajući da mu sistem – makar za sada – ne može ništa.