Foto: Screenshot

Kina ne razumije zašto SAD traže od Pekinga da ne isporučuje Rusiji oružje dok istovremeno snabdijevaju Tajvan američkim oružjem, izjavio je ministar spoljnih poslova Kine Ćin Gang.


„Kineski narod s pravom pita – zašto, kada je riječ o Ukrajini, SAD toliko govore o poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, a ako se radi o pitanjima Tajvana i Kine onda oni ne poštuju suverenitet i teritorijalni integritet Kine? Zašto traže od Kine da ne isporučuje oružje Rusiji, dok oni odavno krše konsenzus od 17. avgusta 1982. godine, prodavajući oružje Tajvanu? Zašto, govoreći o podržavanju mira i stabilnosti u regionu, tajno planiraju takozvano 'uništenje Tajvana'?“, upitao je šef kineske diplomatije, govoreći na godišnjoj pres-konferenciji na marginama sjednice Nacionalnog narodnog kongresa Kine.
 
On je istovremeno istakao da Kina nije isporučivala oružje nijednoj od strana sukoba u Ukrajini, te da je glavni zadatak Pekinga da doprinese mirovnim pregovorima.

„Kina nije pokrenula tu krizu i nije bila zainteresovana strana, a takođe nikada nije isporučivala oružje nijednoj od strana u sukobu. Na osnovu čega pokušavaju da prebace odgovornost na Kinu? To čak dolazi do sankcija i prijetnji. Za nas je to neprihvatljivo“, konstatovao je ministar.

On je ocjenio da je kriza u Ukrajini u suštini rezultat katastrofalnih protivrječnosti u upravljanju bezbjednošću u Evropi.

Ministar je poručio da se Kina uvijek zalaže za dijalog, protivi sankcijama i da nastoji da ublaži tenzije. On je pozvao relevantne zemlje da prestanu da dolivaju ulje na vatru i da prestanu da optužuju Kinu.

„U trenutnoj situaciji neophodno je pokazati uzdržanost, djelovati racionalno i promovisati mirovni dijalog. U kriznoj situaciji u Ukrajini nastupio je kritičan momenat i treba birati između obnavljanja mirovnog procesa putem političkog riješavanja situacije i između eskalacije krize 'dolijevanjem ulja na vatru'“, poručio je šef kineske diplomatije.
 
Rusko-kineski odnosi garancija stabilnosti

Odnosi Rusije i Kine su garancija globalnog strateškog balansa i stabilnosti, rekao je Ćin Gang.
„Kina i Rusija zajedno promovišu multipolarnost i demokratizaciju međunarodnih odnosa, a takođe osiguravaju globalni strateški balans i stabilnost“, rekao je kineski ministar.
 
Kako je dodao, pod rukovodstvom predsjednika Kine Si Đinpinga i predsjednika Rusije Vladimira Putina odnosi Pekinga i Moskve nastavljaju da se razvijaju.

„Lideri naših zemalja održavaju tijesne kontakte. Komunikacija lidera dve države je kompas rusko-kineskih odnosa. Pod njihovim strateškim rukovodstvom naši odnosi sveobuhvatnog strateškog partnerstva i saradnje, koji ulaze u novu eru, nastavljaju da se uzdižu na nove visine“, istakao je Ćin Gang.

Po njegovim riječima, odnosi Pekinga i Moskve treba da jačaju u kontekstu rastuće nestabilnosti u svijetu.
„Što u svijetu bude više nestabilnosti i nemira, to bi trebalo da se stabilnije razvijaju kinesko-ruski odnosi“, poručio je ministar.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )